Lastebiler

Er det nok nettkapasitet for elektriske lastebiler?

Volvo Lastebiler
2026-04-01
3 min å lese
Bærekraft Elektromobilitet

Author

Author

Volvo Lastebiler

Elektriske lastebiler blir stadig vanligere på norske og europeiske veier. Samtidig dukker det opp et spørsmål som mange stiller seg: Har strømnettet kapasitet til å håndtere overgangen til elektrisk transport?

Bekymringen er forståelig. Antallet elektriske personbiler har vokst kraftig det siste tiåret, og utviklingen fortsetter. Når også tunge kjøretøy skal elektrifiseres, øker behovet for strøm ytterligere. Men hvor stor er egentlig utfordringen, og kan manglende nettkapasitet bremse elektrifiseringen av tungtransporten?

Hvis vi bruker begrenset nettkapasitet som en grunn til ikke å satse på elektrifisering i dag, vil det heller ikke være noen grunn til å investere i den kapasiteten vi trenger i morgen.

Hvordan påvirker nettkapasitet lading av elektriske lastebiler?

Offentlige ladestasjoner må kunne levere store mengder strøm til mange kjøretøy samtidig. Derfor kan begrensninger i strømnettet bli en utfordring enkelte steder.

Likevel mener Henrik Engdahl at den største utfordringen på kort sikt ikke nødvendigvis er mangel på kapasitet.

– Først må vi ta i bruk kapasiteten som allerede finnes. Når dagens ladestasjoner blir brukt mer, blir også behovet for ytterligere investeringer tydeligere. Det er slik utviklingen drives fremover, sier han.

Med andre ord: Skal ladeinfrastrukturen bygges ut, må etterspørselen også være synlig.

 

Depotlading: Slik påvirker nettkapasitet transportbedrifter

For transportbedrifter som ønsker å lade elektriske lastebiler på eget anlegg, handler mye om å sikre seg nettilgang tidlig. I mange områder fordeles kapasiteten etter «førstemann til mølla»-prinsippet, noe som kan føre til ventetid dersom etterspørselen er høy.

Men når infrastrukturen først er på plass, begynner neste fase.

– Å planlegge når kjøretøyene skal lades og hvor mye energi de trenger, blir en viktig kompetanse for fremtidens transportører, sier Engdahl.

 

God ladeplanlegging gir bedre kapasitetsutnyttelse

God ladeplanlegging gir flere fordeler. Den reduserer energikostnadene, utnytter tilgjengelig nettkapasitet bedre og bidrar samtidig til mindre belastning på strømnettet.

Depotlading kan gi nye muligheter

Egne ladeanlegg kan også åpne for nye inntektsmuligheter.

Dersom virksomheten har ledig kapasitet, kan den i enkelte tilfeller tilby lading til andre transportører. Det kan bidra til å fordele investeringskostnadene over flere brukere.

– Har du en strategisk beliggenhet og tilgang på kapasitet, kan det bli en verdifull ressurs. Kombineres dette med lokal produksjon av fornybar energi, som solcelleanlegg, kan regnestykket bli enda mer interessant, sier Engdahl.

Han beskriver utviklingen slik:

– På mange måter er nettilkobling de nye kvadratmeterne. Det handler om å utnytte beliggenheten og ressursene du har tilgjengelig.

Å etablere lading på eget anlegg gjør det også mulig å lade når strømprisene er lavere, for eksempel utenfor de travleste timene på døgnet.

På mange måter er nettilkobling de nye kvadratmeterne. Det handler om å utnytte beliggenheten og ressursene du har tilgjengelig.

Hva kan du gjøre dersom nettkapasiteten er begrenset?

Selv om nettkapasiteten er begrenset, betyr det ikke at elektrifisering er uaktuelt.

 

Vurder offentlig lading som supplement

Et alternativ er å undersøke hvilke offentlige ladetilbud som finnes i nærområdet eller langs de rutene virksomheten allerede kjører. 

– Mange ser på offentlig lading som dyrt, men det er ikke alltid nødvendig å betale listepris. Ta kontakt med ladeoperatøren. Ofte er det mulig å finne løsninger som fungerer bedre økonomisk for begge parter, sier Engdahl.

 

Samarbeid med kunder og transportkjøpere

Et annet alternativ er å samarbeide tett med kunder og transportkjøpere.

Flere transportkjøpere ønsker å redusere egne utslipp og ser derfor på lading som en del av løsningen. Mange har både arealer og nettkapasitet tilgjengelig som kan brukes til lading av kjøretøyene som leverer varer og tjenester for dem. 

– Vi ser stadig flere eksempler på selskaper som ikke driver med lading som sin hovedvirksomhet, men som likevel ønsker å bidra med infrastruktur for å støtte transportleverandørene sine, sier Engdahl.

 

Derfor vil ikke nettkapasitet stoppe elektrifiseringen av tungtransporten

Elektriske lastebiler vil trolig komme raskest i områder hvor strømnettet allerede er godt utbygd. Etter hvert som antallet kjøretøy øker, vil behovet for mer kapasitet bli tydeligere, og investeringene vil følge etter.

Elektrifiseringen skjer heller ikke over natten. Overgangen vil komme gradvis, noe som gir både energiselskapene og transportbransjen tid til å tilpasse seg. 

– Forestillingen om at manglende nettkapasitet gjør elektrifisering umulig, er en misforståelse. Det er en faktor som må tas med i planleggingen, men transportbransjen har alltid vært god til å finne praktiske løsninger på nye utfordringer, sier Engdahl.

Selv om nettkapasitet er en viktig del av regnestykket, er den derfor langt fra et hinder som stopper utviklingen. Tvert imot vil økt elektrifisering bidra til å drive frem investeringene som trengs for å bygge morgendagens energiinfrastruktur.

Electric Volvo truck driving on a winding road through a rural landscape near water.

Veien til mer bærekraftig transport

Fra alternative drivstoff til forbedret drivstoffeffektivitet, det finnes flere måter å redusere lastebilens karbonavtrykk på. Lær mer om hvordan Volvo Trucks kan hjelpe deg med å nå dine bærekraftsmål. 

Lær mer her